Hakkımızda - Hiranur Vakfı

Hakkımızda

 

Bismillahirrahmanirrahim
Hiranur Dağında sevgili Peygamberimiz Gönüller Sultanı Efendimiz (sallallahu aleyhi veselleme) gelen ilk OKU ! emri ile başlanan bu mukaddes yolculukta Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi veselleme) ilme ve ilim tahsiline verdiği önemden ilham alarak çorbadaki tuz misali aynı gayeye hizmet etmek için yola çıktık.
Huzurun barışın sevgi ve kardeşliğin alimlerin yetişmesi ile mümkün olacağını bizlere haber veren Pirimiz sultanımız asrın müceddidi Efendi Hazretlerimizin bu fermanını kendine şiar kabul ederek yola çıkan üstadımız 1989 yılından bu yana aralıksız hizmetlere devam ederek vakfımız 2006 yılında Samandıra merkez inşasına başlayarak faaliyetlere burada daha kapsamlı devam etme kararını almıştır.
Gayesi “İlim amel ihlas ile mücehhez irşada muktedir yarının örnek insanını yetiştirmeyi vazife bilen bir nesil yetiştirmek aynı zamanda Ülkemizi emanet edeceğimiz gençlerimizi Bilgili, kültürlü, Milli ve manevi değerlere bağlı, şuurlu, milletini seven, Tarihi birikimimizden haberdar ve tarihi görevlerinin şuurunda, Cesur ve lider ruhlu şahsiyetler olarak yetiştirmek için Vakfımızın Genel Merkez inşası büyük gayretler ve fedakarlıklarla kısa denilecek bir zamanda tamamlanmıştır.
Vakfımızda öğrencilerimize Kur’an-ı Kerim, Tecvid, Hafızlık, Arapça Gramer, Fıkıh, Akaid, Tefsir ve Hadis dersleri beraberinde kişisel gelişime yönelik özgüven aşılayan sosyal etkinlikler eşliğinde kapsamlı eğitimler verilmektedir.
Hiranur Vakfımız; ihtiyaç sahiplerine gıda, kumanya, giysi (v.b) gibi yardımda bulunarak Kur’an Kurslarına ve ihtiyaç sahibi ailelere günlük iki öğün sıcak yemek ve ekmek ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

 

Kanayan yara Suriye

Suriye’deki olaylar nedeniyle yüz binlerce din kardeşimizin ölümüne ve bir okadar da insanın evinden ve yurdundan olduğu büyük bir yara!… Bu konuda birçok sivil toplum kuruluşu hızla harekete geçerek Suriyeli kardeşlerimize kendi alanlarında ensarlık yapmaya çalıştılar. Bizler vakfımız aracılığı ile Elhamdülillah asıl ihtiyaçlarının eğitim olduğunu düşünerek Şanlıurfa Valiliği ile ortak çalışma başlatarak 300 kadar Suriyeli çocuğu hocaları ile birlikte vakfımıza getirerek barınma ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamaktayız.
Tüm dünyaya Mevla’nın lütfu Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi veselleme) şefaati, pirimiz sultanımız asrın müceddidi Efendi Hazretlerimizin himmetleri ve Hocalarımızın duaları ile camiamız ve mütevelli heyet üyelerimizde meydana gelen heyecan ve güvenle vakfımız meyvelerini vermeye başlamış; İsveç’ten, Özbekistan ve Kazakistan’a kadar çeşitli ülkelerde, Erzurum, Erzincan, Trabzon, Rize, Adana, Konya, Gaziantep, Bursa, Eskişehir, Zonguldak, Bartın, Ordu, Mardin, Iğdır ve izmit’te İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarında ve daha sayamadığımız bir çok il ve ilçelerde insanı yücelt ki devlet yücelsin düsturuyla hizmet ederken bu gibi benzeri tesislerin ve faaliyetlerin her il, ilçe ve mahallede faaliyete geçirmek adına milletimizin ve insanlarımızın desteğiyle büyük bir gayretle bu yolda ilerlemeye devam etmekteyiz.

Tarihçe

1989 yılında Fatih Çarşamba Acemoğlu Camii müştemilatında Kıymetli üstadımız Yusuf Ziya GÜMÜŞEL Hocaefendi ile başlayan bu kudsi vazife 1992 yılından 1994 yılına kadar tarihi Kadı Halil Medresesi’nde devam etmiştir. Geçmişte birçok Ulema’nın yetişmesine vesile olan bu kıymetli medrese ilmi hizmetlerde berekete nail olunmuştur. Hizmetin genişletilmesi amacı ile daha büyük bir mekan olan Çengelköy Hz. Hamza Camii Medresesine intikal edilmiştir. Uzun zaman hizmet ettiğimiz ve bereket bulduğumuz bu medresemizde 2010 yılına kadar çeşitli eğitim ve sosyal faaliyetlerde bulunup Yurtiçi ve yurtdışında hizmet eden birçok ilim ve irfan sahibi insanlar yetiştirdik. 2006 yılında Allah’u Teala’nın (celle celalühu) tevfiki ile inşasına başlanan Hiranur Vakfımız 2011 yılında Hazrat’u Mevlana eş-şeyh mahmud en-nakşibendi el-mücedidi el-halidi el-ufi (kuddise sirruhü) Hazretlerinin teşrifi ve İslam Ülkelerinden saygın Ulemanın iştirakleri neticesinde gerçekleştirilen İcazet Merasimi ile tamamlanmış oldu.

Vakfımız;
İlim, amel, ihlas ile mücehhez, irşada ehil, ihyaya muktedir, yarınlara örnek insan yetiştirmeyi vazife bilir.

YUSUF ZİYA GÜMÜŞEL HOCAEFENDİMİZ

Yusuf Ziya Gümüşel Hocaefendi

Yusuf Ziya GÜMÜŞEL Hocaefendimiz.
1963 yılı Sakarya ili Sapanca ilçesi doğumlu olan Hocaefendimiz ilim tahsiline Rize ‘de Resul BÖLÜKBAŞI Hocaefendi’de başlayıp ardından Ordu’da Halil TATLIGÜL Hacaefendi’de devam etmiştir. Askerlik vazifesinin ardından Fatih Çarşamba ‘da Şaban SADOĞLU Hocaefendi ’de uzun yıllar okuduktan sonra icazetini alarak göreve başlamıştır. 2006 yılında HİRANUR VAKFI’nın kurulmasına vesile olan Hocaefendimiz, Merkezi İstanbul Anadolu Yakası Sancaktepe Bölgesinde olan Vakfımızın inşası tamamlandıktan sonra burada İlmi hizmetlere devam etmekte olup ayrıca Mütevelli Heyet Başkanı görevini sürdürmektedir.

Selam ve Dua ile…

HESAP NUMARALARIMIZ