Katarakt Ameliyatı

Bölgelerindeki teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor. Bundan dolayı Hiranur Derneği olarak yardımsever bağışçılarımızın desteğiyle kardeşlerimizi ameliyat ettiriyor, karanlıktan kurtarıyoruz.

Siz de maddi bağışta bulunun, bağışlarınızla katarakta hep birlikte savaş açalım. Basit bir ameliyatla binlerce kardeşimizin gözlerine ışık olalım. 

Katarakt neden Afrika'da çok yaygın görülüyor?

Afrika'da sıcak hava, beslenme ve iklim koşulları sebebiyle pek çok insan genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini yitirmektedir. Göz doktorlarının ve tedavi imkânlarının yetersizliği de buna eklenince özellikle kırsal kesimlerde birçok hasta, ameliyat olamadan karanlığa mahkûm yaşamaktadır.

1,05 milyar nüfuslu Afrika'nın %1'i âmâdır. Afrika genelindeki 10 milyon âmânın yarısı katarakt hastasıdır. Afrika'da katarakt hastası olan her 2.000 kişiden ancak biri tedavi olabilmektedir. Bazı Afrika ülkelerinde bu rakam daha da düşmektedir.

Dünyada 18 milyon kişi katarakt hastasıdır ve katarakt hastalarının büyük bir çoğunluğu gelişmemiş olan ülkelerde yaşamaktadır.

Katarakt Ameliyatı

Dünyada en fazla katarakt vakalarının görüldüğü Afrika kıtasında “Katarakt Ameliyatı Projesi” başlatan Hiranur Derneği olarak Afrikalı kardeşlerimizi yeniden görebilmesini sağlıyoruz.

BAĞIŞ SEPETİNİZ

Bağış sepetiniz boş

bağış güvenlik