[Yemen] Adak - Akika - Şükür

Neden Yemen'e yardım ediyoruz?..

Yemen Asya kıtasında ve diğer ifadeyle Arap Yarımadası’nda bulunan Müslüman ülkedir.  2011 yılında yaşanan Arap Baharı’nın etkisiyle ülke cumhurbaşkanının görevden alınması ülkede iç çatışmalara neden olmuştur. İç çatışmaların ülkede yarattığı tahribat nedeniyle pek çok insan evsiz ve işsiz kaldığı için sizlerin bağışlarıyla müslüman kardeşlerimizin yanındayız.

Yemen Hz. Muhammed (s.a.v.)’in hadislerinde yer alan bir ülkedir. Yemen’in Allah (c.c.) tarafından mübarek kılınması yönünde Hz. Ömer (r.a.) tarafından rivayet edilen bir hadis vardır. Ayrıca kıyamet günü surun Yemen üzerinden üfleneceği yönünde bir hadisi daha vardır.

Bunlar dışında Yemen Hz. Muhammed (s.a.v.)’in İslamiyet’in yayılması için elçi gönderdiği ülkeler arasındadır. Bu nedenle de müslümanlar için önemli olan ülkeler arasındadır. Günümüzde sefalet içerisinde olan bu ülkeye yapılacak yardımlar, müslümanlara peygamber yâdigârı ülkeye yardım etmek sebebiyle sevap kazandıracaktır. Bu yüzden Yemen her daim bizim kırmızı çizgimizdir.

Yemen'de aç olan halkın et bulabilmesi bir mucizedir.

Yapılan kurban bağışları halk için büyük mutluluk kaynağı olur. Ayrıca yetersiz beslenme nedeniyle sağlık sorunları yaşayan halkın et yemeleri yapılan yardımla mümkün olur. Yemen’e kurban bağışında bulunmak için belirlenen kurban ücretinin dernek hesaplarına yatırılması gerekir.

ADAK KURBANI
Adak, kişinin zorunlu olmadığı halde, Allah (C.C)’ın rızasını kazanmak için kesilen kurbandır. Kişinin Allah’tan istemiş olduğu herhangi bir şeyin gerçekleşmesi durumunda, kurbanı adayan kişinin adak kurbanını kesmesi vaciptir. Herhangi bir şeyin gerçekleşmesine bağlanan adak kurbanlarının, şartın gerçekleşmesinin ardından vakit kaybetmeden kesilmesi önerilir. Herhangi bir şarta bağlı olmadan adanan adak kurbanları ise istenen bir zamanda kesilebilir. Adak niyetiyle keseceğiniz kurbanlara aracılık ederek, vazifenizi yerine getirmenize vesile oluyoruz.

AKİKA KURBANI
Peygamber Efendimiz, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in bir sünneti olan Akika kurbanı, yeni doğmuş çocuklar için Allah’a bir şükür etmek niyetiyle kesilir. Bu sünneti yerine getirmeleri için imkanı olan müslüman ailelerin akika kurbanını kesmesi tavsiye edilir.  Akika kurbanını çocuk doğduktan sonra 7. Gün kesilmesi önerilir. Ancak ailenin maddi durumuna göre çocuk buluğ çağına gelene kadar da kesilebilmektedir. Bu niyetle yurtiçinde keseceğiniz Akika kurbanları için Hiranur İlim ve Hizmet Derneği olarak aracılık ediyor, Hz. Peygamber Efendimiz’in sünnetinin yerine getirilmesine vesile oluyoruz.

ŞÜKÜR KURBANI
Şükür Kurbanı, herhangi bir vesileyle Allah (C.C)’a şükür etmek için kesilmektedir. Kişi, ulaşmak isteği gayeye kavuştuğunda ya da mutlu bir haber aldığında, Allah’a şükür etmek amacıyla şükür kurbanı kesebilir. Bu vesileyle yurtiçinde keseceğiniz şükür kurbanlarında Hiranur İlim ve Hizmet Derneği olarak aracılık ediyoruz.

[Yemen] Adak - Akika - Şükür

Yemen’de kriz yıllardır devam ediyor. Milyon insanın gıdaya ulaşmada sıkıntı yaşadığı Yemen'de iç savaştan dolayı 7 bin insan öldü. 3 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı. Bu yüzden yokluk ve sefaletin diyarı Yemen'deki kardeşlerimizi kurbanımızla hatırlayalım.

BAĞIŞ SEPETİNİZ

Bağış sepetiniz boş

bağış güvenlik