Kurbanınızın nerede kesildiğini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Su Kuyusu

Su Kuyusu

Susuzluk ve kuraklık Afrika ve Asya'nın birçok ülkesini esir almış durumda. Bazı bölgelerde halk köylerinde su olmasına rağmen temiz ve içilebilir olmadığından ya da temiz su, kilise bahçelerindeki kuyularda olduğundan dolayı uzak köylerdeki kuyulara ulaşabilmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyor. Bunun yanında su ihtiyaçlarını nehirlerden karşılamaya çalışırken de boğulma ve vahşi hayvan saldırısı gibi birçok hayati tehlike ile karşı karşıya kalıyorlar. Daha kötüsü de kimi bölgelerde insanlar kirli suyu tükettikleri için hastalanıp maalesef hayatlarını kaybediyorlar.Hiranur İlim ve Hizmet Derneği olarak kardeşlerimizin yaşadığı bu insanlık dramına göz yummadık, onların bu çilesine son vermek için faaliyete başladığımız günden beri hayırseverlerimizle sırt sırta vererek yüzlerce su kuyusunun açılışını gerçekleştirdik ve bu kuyularla çaresizce kendilerine uzanacak umut elini bekleyen binlerce mazlumun umutlarının yeşermesine vesile olduk.Su Kuyularını Nasıl Yapıyoruz?

 • Yurt dışı ekibimizin bölgede titizlikle yürüttüğü incelemeler sayesinde temiz ve içilebilir suya erişimin olmadığı bölgeler ve köyler tespit ediliyor. Bunun yanında su kuyusu talep eden köyler de yerlerinde inceleniyor.
 • Su kuyusu açmaya müsait ve halkın kullanımı için en uygun alanlar tespit ediliyor.
 • İncelemeler sonucu belirlenen ihtiyaç durumları göz önünde bulundurularak bölgelerin öncelik sıraları belirleniyor.
 • Su kuyusu inşasına başlanıyor ve kuyu en kısa sürede kullanıma açılıp mazlum kardeşlerimizin temiz suya erişimi sağlanıyor.
 • Su kuyusu tamamlandıktan sonra bağışçımızın belirlediği isim tabelası, yapımına vesile olduğu kuyuya asılıyor.
 • Kuyunun açılışına ve kullanımına ait görseller ve videolar bağışçımıza ulaştırılıyor.

Su Kuyularının Teknik Özellikleri :

 • Derinlik: 15 ilâ 90 metre
 • Faydalanan sayısı: Günlük 300 ilâ 500 kişi
 • Şadırvan tipi Su Kuyusu: 400 Metreden Çıkarılıyor, Artezyen Kuyu, 18 Musluklu Şadırvan, Sondaj Yöntemi ile Çıkarılıyor, Elektrikli Pompa Kullanılıyor
 • Tulumba tipi Su Kuyusu: 30 - 40 Metreden Çıkarılıyor, Elle Kazım, El Pompalı, Yüzey Kuyu
 • Yüzey inşası: Beton gövde, el pompası (tulumba), hayvan yalağı (Su kuyuları çoğunlukla el pompası (tulumba) kullanılarak ve hayvan yalağı eklenerek inşa edilmektedir. Su kuyuları standart olarak belirli bir yüzey konseptine bağlı olarak inşa edilmektedir. Ancak bazı bölgelerin şartlarına bağlı olarak belirlenen yüzey inşaat konseptinin dışında, farklı bir konsept ve pompa türü kullanılabilir.)
 • Su kuyusu açılan ülkeler: Bangladeş, Burkina Faso, Çad, Gana, Kenya, Sri Lanka, Somali, Tanzanya, Uganda


Afrika'da Su Kuyusu Tipleri ve Fiyatları

Tulumba tipi Su Kuyusu: 45.000₺ - Şadırvan tipi Su Kuyusu: 60.000₺
Su Kuyusu Hisse Bedeli: 5.000₺ - Su Kuyusu Katılım Bedeli: 300₺Asya'da Su Kuyusu Tipleri ve Fiyatları

Tulumba tipi Su Kuyusu: 17.500₺ - Şadırvan tipi Su Kuyusu: 40.000₺
Su Kuyusu Hisse Bedeli: 5.000₺ - Su Kuyusu Katılım Bedeli: 175₺


Su Kuyularının Açılış Süresi
Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 6 ilâ 9 ay arasında sürmektedir.
Ancak, Çalışmaların tamamlanma süresi, o bölgede yaşanabilecek sıkıntılara (savaş, doğal Afet vb) göre değişiklik gösterebilir.


Projelerimize Destek Olmak İçin İlgili Butonlara Tıklayınız.

Bağış Yap   Sıkça Sorulan Sorular


Su kuyusu bağışını web sitemizden online olarak ya da bankalar aracılığıyla yapabilirsiniz. Bankalar aracılığıyla bağış yapmak için tüm banka bilgilerimize buradan web adresinden ulaşabilirsiniz.

KREDİ KARTI İLE BAĞIŞ
Kredi kartı ile buradan web adresine giderek online olarak anında bağış yapabilirsiniz.

TELEFONLA ARAYARAK BAĞIŞ
Telebağış sistemi ile bizi arayarak bağış ve yardım yapabilirsiniz. (Bu bağış metodu için yalnız kredi kartı kullanılmaktadır.)

TELEFONLA ARAYARAK BAĞIŞ YAPMAK İSTEYENLER İÇİN TEL NO: 0 (216) 621 74 45

BANKA ATM'SİNDEN BAĞIŞ YAPMA
Şubeye gitmeden ya da internette uğraşmadan kolayca yardım yapmak isteyenler için Kuveyt Türk ya da Albaraka bankasının ATM’sinden Giriş butonuna basarak kartsız işlem kısmına girip hesap numaramıza kolayca para yatırabilirsiniz.

Kitlesel olarak fonlarımıza bağış yapabileceğiniz gibi, dilerseniz kendi adınıza dilerseniz sevdiklerinizin anısına bağışlarınızı gerçekleştirebilir ve açılacak su kuyularına dilediğiniz isimleri verebilirsiniz. Hem verdiğiniz ismin yaşatılması hem de suya ihtiyacı olan milyonların yaşatılması için bir adım atmış olabilirsiniz. Su kuyuları Asya ve Afrika bölgelerinde ihtiyaçlar doğrultusunda açılmaktadır.

Yukarıda belirtilen teknik özellikleri ve ömrü dolayısıyla kuyu ve çeşmelerimizin fiyatları her kuyu ve çeşme projesine göre farklılık göstermektedir. Su Kuyusunun yapılacağı mevkiinin merkeze uzaklığı, malzemelerinin açılacağı ülkedeki fiyatları ve erişilebilirliği, toprak türü, sondaj derinliği gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Afrika'da BENİN, BURKİNA FASO, ÇAD, ETİYOPYA, GANA, KAMERUN, KENYA, NİJER, SOMALİ, TANZANYA, UGANDA ülkeleri, Asya'da BANGLADEŞ, SRİ LANKA ile Afet ve acil durumla karşılaşılan ülkelerde su kuyusu açmayı hedeflemekteyiz. Şu an için ihtiyacın en üst düzeyde olduğu Afrika’da faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Derneğimiz din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin faaliyetlerini yürütmektedir. Aynı şekilde kuyularımızın açıldığı ülkelerde de birçok dine mensup insanlar yaşamaktadır ancak özellikle Müslüman çoğunluğun yaşadığı bölgelerde ve genelde camii merkezli kuyu ve şadırvan çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz.

Kuyu ve şadırvanlarımızın açılış süresi, kuyu ve şadırvanın merkeze uzaklığı, malzemelerinin açılacağı ülkedeki temini, sondaj derinliği, bölgenin mevsimsel şartları gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ortalama 6 ila 9 ay aralığında tamamlanması hedeflenmektedir. Derneğimiz görevlileri bizzat kuyunun bulunduğu bölgeye giderek kontrolünü yapmakta ve açılışlarını gerçekleştirmektedir.

Kuyu ve şadırvan maliyetinin tamamını veya belirli kuyu projelerimizin 1/4’ünden fazlasını karşılamanız halinde su kuyusu ve şadırvanlara istemiş olduğunuz ismi verebilirsiniz.

Bir kuyu ve şadırvanı kendi başınıza açtırmanız veya dörtte bir oranından fazla bağış yapmanız durumunda, su kuyusu havuzuna yapılan her bağış için kuyu ve şadırvan açıldığında kuyuya ait videolar tarafınıza SMS yoluyla gönderilmektedir.

Su Kuyusu ve şadırvan her yıl belirli periyotlarda ülkeye giden görevlilerimiz tarafından kontrol edilmektedir. Tespit edilen eksiklikler ilk 5 yıl Derneğimizin kaynakları ile giderilmektedir. Açılan her su kuyusu ve şadırvanlarımızın kendine ait kimliği olduğundan takibi ve bakımı daha kolay yapılabilmektedir.

Projelendirilen kuyu ve şadırvan bütçesinin tamamını veya 1/4'ünden fazlasını karşılamanız durumunda istediğiniz ülke ve bölgedeki projeyi seçebilirsiniz.

Hiranur Derneği olarak Hafızlık bursları ile yurt içinde ve yurt dışında maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gidemeyen çocuklarımızın önce beslenme, giyim, barınma ve sağlık ihtiyaçlarını gideriyor, sonra da hafızlık eğitimi alarak bölgelerine ve ümmet-i Muhammed'e faydalı hafızlar olarak yetişmelerine vesile oluyoruz. Oluşturduğumuz "Acil Yardım Fonu" ile yurdumuzda gerçekleşen sel, yangın, deprem, toprak kayması, savaş, zulüm gibi doğal afetlerden, sosyal zorluklardan etkilenen mağdur kardeşlerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılayarak, destek oluyoruz. Bünyemizde bulunan aşevimizden her gün çıkan 3000 kişilik sıcak yemeği ve fırınımızdan çıkan 3000 adet büyük somun ekmeği yine bünyemizde eğitim gören ilim talebelerine, ihtiyaç sahiplerine ve diğer Kur'ân kurslarına ulaştırıyoruz. Hayırseverlerimizin bizlere emaneti olan zekat, fitre ve fidyeleri içinde bulundukları çaresizliği umuda, hüznü tebessüme dönüştürmek ve zorlu mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu göstermek için derneğimiz tarafından özenle tespit edilen gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.  İlim yolunda kararlılıkla ilerleyen birçok çocuğun hâmiliğini üstleniyor ve hem yurt içinde hem de yurt dışında eğitim kurumlarımızda öğrenim gören çocukların her türlü ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi giyim ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.  Yıl içinde mazlum ve yoksul bölgelere hayırseverlerimizin bizlere emanet ettikleri vacip, adak, akîka ve şükür kurbanlarını ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz. Kurbanlarla mazlumların sofralarına bereket yüzlerine tebessüm taşıyoruz. Kur'ân'ın basılı haline erişemeyen ilim talebesi yavrularımıza Kur’an-ı Kerim dağıtıyoruz.
Yoksul ülkelerde yaptığımız çalışmalar sonucu tespit ettiğimiz mescit, medrese, yetimhane ve ev gibi ihtiyaçları gidermek amacıyla kolları hemen sıvıyoruz ve bölgenin coğrafi şartlarına uygun mimariye sahip yapılarımızı en hızlı şekilde tamamlayıp kardeşlerimizin kullanımına sunuyoruz.


Afrika'da her yıl milyonlarca insan kilometrelerce yol yürüyüp getirdikleri sağlıksız sular yüzünden hastalanıp maalesef hayatlarını kaybediyor. Gelin, yapacağınız bağışlarla susuzluktan çoraklaşmış toprakların bir damla su ile hayat bulmasına vesile olun.

Kuraklığın kasıp kavurduğu Afrika’da kardeşlerimiz, bir damla temiz suyun umuduyla kilometrelerce uzanan çölleri aşmak zorunda kalıyor. Temiz suya ulaşamayan kardeşlerimizin günlük hayatı sekteye uğruyor. Hayati ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanıyorlar. Bunun sonucunda sağlıklarından oluyor, hatta yaşamlarını yitiriyorlar. Afrikalı kardeşlerimizin bu ızdırabına son vermek adına, başta; Çad, Uganda, Gana, Kenya, Tanzanya ve Burkina Faso olmak üzere, Afrika’nın birçok ülkesindeki kurak bölgelerde su kuyusu açıyoruz.

Gönüllü yurt dışı ekibimizin özenle yürüttüğü çalışmalarla kurak bölge ve köyler önceden tespit ediliyor akabinde su kuyusu açılabilecek alanların çalışması yapılıyor. Köyün nüfusu, ihtiyaç, hayati fonksiyonlar göz önüne alınarak öncelik sırası belirleniyor. Yapılan çalışmaların ışığında, mazlum kardeşlerimiz temiz su ile buluşturuluyor. Su kuyusunun tamamlanmasıyla beraber bağışçılarımızın adına ait görsel ve videolar ulaştırılıyor.Asya’daki müslüman kardeşlerimizin dertlerine ortak olalım. Yaşam koşulları sebebiyle bölgede yaşayan halk aynı anda birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kalıyor. İnsanlar bir damla temiz suya ulaşabilmek için kilometrelerce yol yürüyor, kimi zaman tükettikleri pis sular yüzünden birçok hastalığa yakalanıyor ve maalesef hayatlarını kaybediyorlar.

Hiranur İlim ve Hizmet Derneği, "Bir Damla Umut Binlerce Hayat" diyerek 2021 yılında 648 adet su kuyusunun açılışını gerçekleştirdi ve yaklaşık 250 bin kişiyi temiz suya kavuşturdu. Binlerce ailenin, onbinlerce ihtiyacı sahibi mazlumun yüreğinde yaşam umudu yeşermesine aracılık ettik.


Projelerimize Destek Olmak İçin İlgili Butonlara Tıklayınız.

Bağış Yap   


| Yardım Talebi | Gönüllü Ol